вівторок



Перший похід монголів на Русь


(конспект відкритого уроку у 7 класі з історії України)

Тема 4: Галицько - Волинська держава
Тема уроку: Перший похід монголів на Русь
Мета: розкрити особливості організації військових походів монголів на Русь у XIII ст. і причини їхніх перших успіхів; познайомити учнів з причинами поразки русько-половецьких військ на р. Калка; розширити знання учнів з вивченої теми за допомогою використання історичних джерел; засвоїти основні поняття та хронологію; удосконалювати навички роботи з настінною картою, формувати вміння робити аналіз історичних текстів, виховувати в учнів толерантне ставлення до різних оцінок історичних подій та осіб, повагу до героїчного минулого.
Тип уроку: комбінований
Основні поняття: Золота Орда, хан, баскаки, ярлик, ­ярмо.
Основні дати: 1223 р., 1239 р., 1240 р., 1254 р., 1259 р.
Обладнання: підручник, карта,  роздатковий матеріал, презентація
Хід уроку
I.                  Організаційний момент
Привітання учнів.
Емоційне налаштування.
            Одного разу раджі Індії у подарунок прислали три однакових золотих фігурки, а у листі було написано, що вони мають різну цінність. Раджа доручив своїм мудрецям пояснити, в чому їхня цінність. І тільки один Бірбал розповів раджі, що у них є дірочки у вусі. Коли мудрець протягнув проволоку в дірочку, в першої фігурки проволока вийшла в другому вусі, в другій – з рота, в третій – через серце.
        Загадка вирішена. Перша фігурка символізує людину, у якої в одне вухо влітає, а в інше вилітає, друга – нагадує людину, яка, не дослухавши, відразу все розповідає іншим не до кінця вірне судження, третя – схожа з тою людиною, яка запам’ятовує почуте та намагається пропустити через своє серце. Третя фігурка є найбільш цінною з усіх. Я вам бажаю бути схожими на тих людей, які схожі на третю фігурку.
II.               Перевірка домашнього завдання
Експрес- опитування:
1). Хто і коли обєднав Галицьке і Волинське князівство в єдину Галицько- Волинську державу?
2). Поясніть, чому бояри в Галичині мали сильні позиції?
3). Охарактеризуйте зовнішню і внутрішню політику князя Романа ?
Вчитель:
Вправа « Заморочки з бочки» (Учень витягує собі завдання та дає відповідь на нього, інші доповнюють)
1.     Дайте визначення поняттям:
-         БОЯРИ
-         РЕГЕНСТВО
-          ОКУПАЦІЯ

2.У зв’язку з чим Роман Мстиславич застосовував своє улюблене прислів’я : «Не вбивши бджіл, не поласуєш медом»? Що князь мав на увазі?

3.  Дослідник М. Ф. Котляр відзначав, що «галицьке боярство являло собою феномен , якого не знали інші князівства й інші землі Південної Русі. Хіба що бояри Новгорода Волинського».
1). На яку особливість галицького боярства вказує дослідник?
2). Яке завдання, виходячи з наведеної інформації, поставало перед Романом після обєднання   Волині та Галичини в єдине князівство?

4. Доведіть, що утворення обєднаного Галицько- Волинського князівства було подією великої історичної ваги.

5. Прочитайте уривок з історичного джерела та виконайте завдання.
«Із Галицько – Волинського літопису»: « Він (Роман) бо кинувся був на поганих, як той лев, сердитий же був, як той рись, і губив їх, як той крокодил, і переходив землю їх, як той орел, а хоробрий був, як той тур, бо він ревно наслідував предка свого  Мономаха, що погубив поганих з ізраїльтян, тобто половців…»
1). Як наведений уривок характеризує князя Романа?

6. Про які події в житті Галицько- Волинського князівства літописець залишив запис: «… Велика смута постала на землі Руській. Зосталося ж два сини його, один чотирьох, а другий двох літ»?

7. Чому Галицько Волинську державу вважають спадкоємицею Київської Русі?
III Актуалізація опорних знань:
Метод «Мікрофон»:
1.     Який період переживала Київська Русь у XIII столітті?
2.     У чому полягають негативні сторони періоду роздробленості?
Вчитель:
    Роздробленість призвела до ослаблення Київської Русі, в зв’язку з чим і виникла небезпека захоплення її території  іншими державами.
     На сторінці з давнього літопису були записані назви трьох кочових народів, які нападали на Київську Русь. Але з часом деякі літери стерлися. Відновіть втрачене.

 _ЕЧЕ_ІГ И

 П_Л_В_І

 М_Н_О_И

IV Мотивація навчальної діяльності
         Вправа «Дивуй» (Перегляд  презентації №1)
         На слайдах з’являються картинки з зображенням монгольського війська, з’являється текстовий матеріал, який озвучує вчитель.

          Археологи підрахували, що із 74 міст періоду домонгольської навали 49 були зруйновані Батиєм; 14 із них так і не піднялися з попелу. Ще 15 не змогли відновити свого колишнього значення, перетворившись на села.
Монгольська навала і, як наслідок, ненависне ярмо були однією з найтрагічніших сторінок історії. Разом з тим, безперервна боротьба населення Київської Русі свідчила про те, що не існує на світі сили, здатної знищити волю до перемоги та звільнення.

V Вивчення нового матеріалу
   Оголошення теми і мети уроку
(Перегляд  презентації №2, слайди 1-5)
План
1.     Перший похід монголів на Русь.
2.     Вторгнення хана Батия на українські землі.
3.     Утворення Золотої Орди.
Вчитель:
Давайте представимо собі, що ми вирішили написати статтю в газету про похід монголів на Русь та утворення Золотої Орди, але редактор газети, перш ніж доручити нам таку складну справу вирішив дати нам декілька завдань, оскільки в нас мало часу, то ми поділилися обсягом матеріалу. Зараз ми швиденько ознайомимось з ним та виконаємо завдання.
1).Виступ учня:
Перший похід монголів на Русь (супроводжується роботою з картою)
(Перегляд  презентації №2, слайди 6- 15)

Коментоване читання підручника «Витоки імперії Чингісхана» (с. 153)

Завдання для учнів:
1). Назвіть причини успішних загарбницьких походів монгольської армії?

2). Визначте, про кого йдеться в наведеному тексті.
Після перемого над татарами та іншими кочовими племенами його в 1206 році проголосили Великим ханом. Під його керівництвом Монгольська держава почала завоювання Китаю, знищила Хорезм та деякі інші держави Азії. Він наказав своєму синові завоювати країни на захід від Монголії.

3). Визначте, про яку подію йдеться в наведеному уривку з літопису:
«Якщо не допоможите нам, будемо ми сьогодні порубані, а вас завтра порубають»  

2). Виступ учнів:
- Характеристика Батия (Перегляд  презентації №2, слайди 16-17)
- Вторгнення хана Батия на українські землі (Перегляд  презентації №2, слайди 18- 24)

Робота з історичними джерелами:
·        Літопис руський про навалу монгольських ханів на Південну Русь у 1239 році (с. 156)
Завдання:
- Простежте на карті пересування монгольських військ, описаних у тексті літопису.
·        Літопис про Батиїв похід на Волинь і Галичину (с.157)
Запитання:
- Які методи, за свідченням літопису, використовували монголи для завоювання українських міст?

Завдання для учнів:
1). Охарактеризуйте Батия 5- ма словами.

2). Складіть план розповіді на тему: «Вторгнення хана Батия на українські землі»

3). Виступ учня:
Утворення Золотої Орди (Перегляд  презентації №2, слайди 25- 28)

Робота з термінами: Золота Орда, баскак, ярлик, ставка (учні записують в словник)
4). Виступ учня:
Наслідки монгольської навали (Перегляд  презентації №2, слайд 29)

Завдання для учнів:
1). Визначте, про що йдеться в тексті:
Вона була заснована ханом Батиєм у пониззі Волги. За площею була однією з найбільших держав Середньовіччя; простягалася від Іртиша в Сибіру до нижньої течії Дунаю й складалася із 14 улусів.

2). Виберіть із переліку прояви монголо- татарського ярма на землях Південно – Західної Русі:
- Розміщення в давньоруських містах гарнізонів завойовників.

- Призначення ханами в князівства своїх повноважних представників та збирачів податків – баскаків.*

- Виплата населенням Русі податків на користь монголо- татар. *

- Утручання ханів у внутрішні справи князівств, у князівські усобиці .*

- Побудова міст для монголо- татар.

- Періодичні набіги татар на українські землі, пограбування та руйнації.*

- Навязування мови та релігії завойовників.

- Терпиме ставлення до християнства.*

Розповідь вчителя:
Ось ми виконали всі завдання, я їх вдома запишу і передам в редакцію, надіюся нам дозволять написати статтю.

VI Узагальнення і систематизація знань

Завдання для учнів
Вправа «Подорож на хронольоті»:
(Перед вами  дати, ми уявно перемістимось в ті часи і розкажемо, що ми там побачили)

Дати:
- 1206 рік ( Темучина обрали ханом і назвали Чингісханом)
- 1223 рік (поразка руського війська на р. Калці)
- 1237 рік (Похід Батия на Русь)
- 1240 рік (оборона Києва)
-  1241 рік (Похід Батия на Волинь)
(Перегляд  презентації №2, слайди 30 - 31)

Вправа «Виправ помилку»
Столицею Золотої Орди було місто Київ, завойовані народи змушені були платити данину, яку збирали золотоординські урядники – осавули. Хани не втручались у  внутрішні справи князівств, примушували тих князів, які хотіли правити своїми землями, їхати до них й уклінно просити грамоту – феод.

VII Підсумки уроку
Метод «Мікрофон»:
Існує кілька точок зору щодо визначення ролі монголо – татарського ярма  в історії Київської Русі :
- ярма як такого не було, існував взаємовигідний союз Київської Русі з Золотою Ордою;
- ярмо гальмувало розвиток Київської Русі, але кардинально не вплинуло на її характер;
- ярмо мало суттєвий негативний вплив  на соціально – економічний та політичний розвиток Київської Русі.
Висловіть власну точку зору щодо цієї проблеми.

VIII Постановка домашнього завдання
(Перегляд  презентації №2, слайд32)

Вивчити параграф 16.
Заповнити контурну карту.
Складіть і запишіть у зошиті складний план розповіді на тему: «Оборона Києва від монгольських військ».

IX Оцінювання учнів
(Вчитель виставляє учням оцінки)

Немає коментарів:

Дописати коментар